Co zrobić, gdy nie odrzuciło się spadku w terminie?
Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Co w sytuacji, gdy powyższy termin zostanie przekroczony? Czy można go przywrócić, by nie ponosić odpowiedzialności za długi spadkodawcy?
6-miesięczny termin na odrzucenie spadku nie podlega przywróceniu. Można jednak uchylić się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku w oparciu o art. 1019 kodeksu cywilnego.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
- uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem,
- spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca,
- do zachowania terminu, o którym mowa w art. 88 § 2 kodeksu cywilnego, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia.
Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
W praktyce najczęściej spotykanym powodem uchylenia się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku jest błąd co do stanu spadku w sytuacji, gdy brak wiedzy spadkobiercy o rzeczywistym stanie spadku nie jest wynikiem jego braku staranności.
Jako przykłady takiej sytuacji można wskazać wieloletni brak bliższych kontaktów spadkobiercy ze spadkodawcą, czy niepoinformowanie przez krewnych spadkodawcy o śmierci spadkodawcy.
Należy pamiętać, że prawo do uchylenia się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku wygasa w przypadku błędu po upływie 1 roku od jego wykrycia.