Jaką część wynagrodzenia za pracę może zająć syndyk
Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez syndyka następuje od dnia ogłoszenia upadłości do dnia zakończenia postępowania upadłościowego, tj. do dnia postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli/umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty lub warunkowym umorzeniu zobowiązań.
W jakiej części syndyk może zająć wynagrodzenie za pracę?
Syndyk co do zasady zajmie połowę wynagrodzenia upadłego z tytułu umowy o pracę. Jeśli natomiast upadły ma zobowiązania alimentacyjne to syndyk będzie mógł zająć 60% jego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie nie podlega zajęciu do wysokości kwoty wolnej, równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie dotyczy to jednak zobowiązań alimentacyjnych, wówczas syndyk zajmie 60 % wynagrodzenia.
Inne świadczenia ze stosunku pracy, na przykład z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (przykładowo premie świąteczne), dodatkowe wynagrodzenie roczne, czy przysługujący pracownikom udział w zysku podlegają zajęciu w pełnej kwocie na poczet zobowiązań alimentacyjnych.
Jeżeli upadły pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy to kwota wolna ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiary czasu pracy.