Roszczenia matki dziecka pozamałżeńskiego
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulują roszczenia matki dziecka pozamałżeńskiego w stosunku do niebędącego jej mężem ojca dziecka:
- o pokrycie kosztów związanych z ciąża i porodem oraz innych koniecznych wydatków i strat,
- o pokrycie kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu,
- o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu
Roszczenia te przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się martwe, natomiast nie w wypadku, gdy doszło do poronienia lub przerwania ciąży. Z ważnych powodów (np. zły stan zdrowia) matka może żądać pokrycia kosztów swojego utrzymania przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Roszczenia te przedawniają się z upływem trzech lat od dnia porodu i można z nimi wystąpić nie wcześniej niż po ustaleniu ojcostwa mężczyzny niebędącego mężem matki. Nie ma przy tym przeszkód, by zgłosić je wraz z powództwem o ustalenie ojcostwa.
W sytuacji natomiast, gdy ojcostwo mężczyzny niebędącego mężem matki nie zostało ustalone, a jedynie uwiarygodnione, wówczas matka może żądać, aby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.